Esen Pen

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
22/10/2007 TARİHİNDE YAYINLANAN GAZETEM EGE HABERİ
22.10.2007

            KÜRESEL ısınmayla birlikte tarımsal üretimde yaşanan verimlilik kayıpları sektör temsilcilerinin alternatif üretim yöntemleri arayışını hızlandırdı. Türkiye’de tarım sektörünün her yıl büyük ilgi ve merakla beklediği “Agro İstanbul 2007 Fuarı”, sektördeki bu yeni yapılanmanın dipnotlarını aktardı.

            Esen Şirketler Topluluğu kuruluşu Esen Plastik A.Ş., CNR Expo Center’da gerçekleştirilen yerli ve yabancı kuruluşları buluşturan “Agro İstanbul 2007 Fuarı”nda özellikle tarımda önemli verimlilik artışı sağlayan zirai sulama sistemleriyle dikkat çekti.

EKONOMİK KULLANIM

            Esen Plastik Satış Müdürü Metin Süngüoğlu, Zirai Ürünler Sorumlusu Lefter Triyandafilidis, Marmara Bölge Müdürü Uğur Özyürek ve Pazarlama Bölge Sorumlusu Efkan Koç’tan oluşan Esen ekibi, 100 metrekarelik standlarında alt ve üst yapıda yoğun olarak tercih edilen derin kuyu sondaj boruları, damla sulama boruları ve hortum grubundaki geniş ürün yelpazesini tanıttı.

            Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifi Birlikleri’nin üyeleri, Tarım İl Müdürlükleri’nin yetkilileri, köy muhtarları ve çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı fuarda, kuraklık sonucu tarımdaki ürün kaybının giderek yükseldiği bir ortamda suyun ekonomik kullanımına olanak sağlayan Esen damla sulama sistemlerine ilgi yoğun oldu. Esen Plastik yetkilileri, fuarı ziyaret eden çiftçilere damla sulama sistemlerini tanıtan broşürler dağıtırken; suyun verimli kullanımına ilişkin kısa eğitimler de verdi.

             Su kullanımı ile ilgili çok sert tasarruf tedbirlerine ihtiyaç  duyulduğunu kaydeden Esen Plastik Satış Müdürü Metin Süngüoğlu; “Tarımsal sulamada su randımanı yüzde 50’nin altında. Suyun yarısı toprağın derinliklerinde kayboluyor; bitkiye yaramıyor. Damlama sulama da ise su randımanı yüzde 95’tir. Bitki her bir litre suyun yüzde 95’ini alabiliyor. Türkiye’ye damla sulama uygulaması 1980’li yıllarda geldi. Ancak istenilen miktarda uygulanmadı. Devletin, kredi sistemleri ve ödeme kolaylıklarıyla bu uygulamayı yaygınlaştırması gerekiyordu. Şu an maalesef dünyayı 20 yıl geriden takip ediyoruz” diye konuştu.

SU KAYIPLARI ARTTI

            Türkiye’nin sahip olduğu su kaynaklarının sanılanın aksine yeterli olmadığını sözlerine ekleyen Süngüoğlu şöyle devam etti: “BM kriterlerine göre, kişi başı ortalama kullanılabilir yıllık su miktarı bin metreküpten az ülkeler su fakiri, 2 bin metreküpten az ülkeler su azlığı yaşayan, 8 bin – 10 bin metreküpten fazla ülkelerse su zengini kabul ediliyor. Türkiye’de kişi başına teknik ve ekonomik kullanılabilir yıllık su miktarı bin 400 metreküp civarındadır. 2030’da Türkiye nüfusunun 80 milyona ulaşması öngörülüyor. Bu durumda kişi başına düşen su miktarı bin 100 metreküp olacak. Artan nüfusla birlikte endüstrinin de gelişimiyle su tüketiminde büyük bir artış oldu. Dolayısıyla topraktaki taban suyu daha derinlere gitmeye başladı. Su kayıpları çok olduğu için salma sulamayı kesinlikle terk etmeli; yerine damla sulamayı getirmeliyiz.”
 
İsim:
E-Mail: