Esen Pen

Basında Esen
Basında Esen
Geri Dön
15/11/2007 TARİHİNDE YAYINLANAN YENİASIR GAZETESİ
15.11.2007

Türk tarımının kurtuluşu 'damla sulama' sisteminde

Esen Plastik yetkilileri, Kuşadası'nda gerçekleştirilen toplantıda, küresel ısınmaya karşı çözüm yolları hakkında bilgi verdi

Esen Şirketler Topluluğu kuruluşu olan Esen Plastik'in sponsorluğunda Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği'nin gerçekleştirdiği toplantıda, küresel ısınmanın Türk tarımına, tarımsal sulamaya etkileri ve
alternatif çözüm yolları ele alındı.

Kalabalık katılım
Kuşadası Pine Bay Otel'de Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği'nin 27 bölge temsilciliği ile beraber, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, DSİ ve TEDAŞ yöneticilerin katıldığı panelde, su kaynaklarının verimli kullanımının tarımsal üretimdeki verimlilik için önem taşıdığı vurgulandı.

Oran yüzde 90
Satış sorumlusu Hakan Kutlugün ve zirai ürünler sorumlusu Lefter Triyandafilidis de Esen Plastik standında katılımcıları sulamada yüzde 90 su tasarrufu sağlayan damlama sulama boruları hakkında bilgilendirdi, sistemin üstünlüklerini anlattı.

Bitkiye yaramıyor
Salma sulama ile suyun yüzde yetmişe yakın bir bölümü kaybolurken, damla sulama tekniği sayesinde yüzde 95'lik tasarruf elde edildiğini belirten Triyandafilidis, "Özellikle tarımsal sulamada su randımanı yüzde 50'nin altında. Suyun yarısı toprağın derinliklerinde kayboluyor, bitkiye yaramıyor. Damlama sulamada su randımanı yüzde 95. Bitki her bir litre suyun yüzde 95'ini alabiliyor. Türkiye'ye damla sulama uygulaması 1980'li yıllarda geldi. Ancak istenilen miktarda uygulanmadı. Türkiye'nin sahip olduğu su kaynakları sanılanın aksine çok yeterli değil" dedi.

Zengin ülkeler
Esen Plastik Satış Sorumlusu Hakan Kutlugün de, BM kriterlerine göre, kişi başı ortalama kullanılabilir yıllık su miktarı bin metreküpten az ülkelerin su fakiri, 2 bin metreküpten az ülkelerin su azlığı yaşayan, 8 bin-10 bin metreküpten fazla ülkelerinse su zengini kabul edildiğini söyledi.

Kayıp çok fazla sistem değişsin
Esen Plastik Satış Sorumlusu Hakan Kutlugün, "Günümüzde Türkiye'de kişi başına teknik ve ekonomik kullanılabilir yıllık su miktarı bin 400 metreküp civarında. 2030'da nüfusumuz 80 milyona ulaşacak. Bu durumda kişi başına düşen su miktarı bin 100 metreküp olacak. Eski yağmurlar artık yok. Artan nüfusla birlikte endüstrinin de gelişimiyle su tüketiminde büyük bir artış oldu. Dolayısıyla topraktaki taban suyu daha derinlere gitmeye başladı. Su kayıpları çok olduğu için salma sulamayı kesinlikle terk etmeli" dedi.
 
İsim:
E-Mail: